Kolesteatom - opasna tiha bolest unutar srednjeg uha
- mislavmalic
- 24. tra
- 2 min čitanja
Updated: 2. lip
Kolesteatom predstavlja ozbiljno stanje koje nastaje nakupljanjem kožnog tkiva unutar srednjeg uha, formirajući cistu koja, iako dobroćudna, pokazuje agresivno ponašanje nalik tumoru. Ova promjena počinje zahvaćanjem bubnjića i slušnih koščica, a neliječena može ugroziti vitalne strukture uha, facijalni živac, pa čak i mozak.
Najčešći uzroci kolesteatoma su ponavljajuće infekcije srednjeg uha, upalni procesi i neliječene perforacije bubnjića, dok u rjeđim slučajevima može biti i prirođena anomalija. Simptomi se razvijaju postupno – pacijenti najčešće primjećuju postupan gubitak sluha, kronično curenje iz uha, povremenu bol, a katkad i krvarenje. Riječ je o znakovima koje nikako ne treba zanemariti, jer rana dijagnoza značajno mijenja tijek bolesti.

Liječenje kolesteatoma zahtijeva kirurški zahvat
Kolesteatom se ne povlači sam od sebe – jedini učinkovit način liječenja je operacija. Ovisno o proširenosti bolesti, pristup prilagođavamo svakom pacijentu: najčešće se radi endoskopska timpanoplastika, a u složenijim slučajevima kombiniramo je s mastoidektomijom. Cilj zahvata je uvijek isti – temeljito ukloniti kolesteatom i rekonstruirati oštećene dijelove srednjeg uha kako bi se sačuvala funkcija i spriječilo daljnje širenje bolesti.
Minimalno invazivna endoskopska kirurgija – korak ispred klasičnih metoda
Dr. Mislav Malić jedini je liječnik u Hrvatskoj koji se specijalizirao za minimalno invazivne endoskopske operacije kolesteatoma. Ova suvremena tehnika donosi brojne prednosti: manje oštećenje tkiva, brži oporavak, niži rizik od komplikacija i odlične dugoročne rezultate.
Endoskopski pristup omogućuje vrhunsku preciznost – zahvaljujući visokorezolucijskim kamerama, kirurški tim ima detaljan uvid u operacijsko polje na velikom ekranu. Time se kolesteatom uklanja temeljito, uz maksimalno očuvanje zdravih struktura i bez nepotrebnih rezova.
Ova metoda je osobito pogodna za pacijente u ranijem stadiju bolesti, kada je promjena još uvijek lokalizirana. Osim što skraćuje vrijeme oporavka, ne ostavlja vidljive ožiljke, što dodatno doprinosi kvaliteti liječenja i povjerenju pacijenata.
Što ako se kolesteatom ne liječi?
Neliječeni kolesteatom s vremenom može uzrokovati:
trajni gubitak sluha
oštećenje facijalnog živca (što može dovesti do slabosti ili paralize lica)
širenje infekcije prema unutarnjem uhu
intrakranijalne komplikacije poput meningitisa ili apscesa mozga
Zato je pravovremena reakcija ključna za izbjegavanje ozbiljnih posljedica.
Individualni pristup svakom pacijentu
Iako endoskopska kirurgija donosi brojne prednosti, nije primjenjiva u svakom slučaju. Svaki pacijent i svaki kolesteatom su različiti – zbog toga dr. Malić pristupa svakom zahvatu individualno, uz detaljnu kliničku i po potrebi radiološku procjenu.
U ranim fazama bolesti moguće je postići izvrsne rezultate minimalno invazivnim pristupom. No, kod uznapredovalih kolesteatoma, koji se šire prema mastoidu ili ugrožavaju facijalni živac, ponekad su nužni opsežniji i tehnički složeniji zahvati.
Bez obzira na težinu slučaja, cilj ostaje isti: sigurno, precizno i trajno ukloniti bolest, uz maksimalno očuvanje sluha i funkcije uha.
Prepoznajete li simptome? Ne čekajte – reagirajte na vrijeme
Ako primjećujete smetnje sa sluhom, kronično curenje iz uha ili ponavljajuće upale – moguće je da se iza tih simptoma krije kolesteatom. Ovo je stanje koje ne prolazi samo od sebe, a svako odgađanje povećava rizik od trajnih oštećenja.
Za pravovremenu dijagnozu i stručno vođenje liječenja, obratite se s povjerenjem.
📧 Kontakt: doktormalic@gmail.com
🌐 Više edukativnih članaka: www.doktormalic.eu/edukacija
Comments